×
Meniu

AO Centrul de consultanță în afaceri vă prezintă Programul de Suport Financiar Nerambursabil

AO Centrul de consultanță în afaceri vă prezintă Programul de Suport Financiar Nerambursabil derulat în cadrul Proiectului ”Piețe reziliente și incluzive în Moldova” (PRIM), implementat de Programul Națiunilor Unite pentru Dezvoltare (PNUD) cu suportul financiar al Agenției Elvețiene pentru Dezvoltare și Cooperare (SDC). Organizația noastră, AO Centrul de Consultanță în Afaceri (CCA), este angajată în implementarea acestui Program.

Scopul Programului este de a contribui la sporirea resurselor și creșterea competențelor necesare pentru promovarea dezvoltării economice locale și reintegrarea migranților reveniți, cu un buget total de 6 435 000 MDL, pe parcursul perioadei aprilie – octombrie, 2024.

Obiectivul principal al Programului este să furnizeze suport și consultanță persoanelor și întreprinderilor din micro-regiunile eligibile, pentru a stimula angajarea în câmpul muncii atât cantitativ – prin crearea locurilor de muncă noi, cât și calitativ – prin îmbunătățirea condițiilor de muncă.

Echipa noastră de implementare (CCA ONG) va desfășura sesiuni de informare și instruire și va oferi sprijin pentru facilitarea participării la Program, va gestiona colectarea și evaluarea formularelor de aplicare depuse și va acorda suportul financiar pentru implementarea proiectelor aprobate.

Suportul financiar nerambursabil va fi acordat pentru trei micro-clustere din trei micro-regiuni:

  • Creșterea ovinelor și caprinelor în micro-regiunea Cimișlia-Basarabeasca;
  • Cultivarea și procesarea plantelor medicinale și aromatice în micro-regiunea Nisporeni-Ungheni-Strășeni-Hîncești;
  • Turismul rural în micro-regiunea Dubăsari-Criuleni.

Un număr total de 300 de beneficiari vor primi sprijin financiar pentru achiziționarea serviciilor și/sau echipamentelor, distribuite în cadrul a 6 loturi distincte, acoperind diverse aspecte ale dezvoltării profesionale și economice.

Loturile de suport sunt distribuite după cum urmează:

  • Lot 1. Consolidarea tehnică a întreprinderilor – 50 de beneficiari, 36 000 MDL per beneficiar;
  • Lot 2. Formalizarea juridică a activității economice existente – 25 de beneficiari, 36 000 MDL per beneficiar;
  • Lot 3. Inițierea afacerii de către migranții reîntorși – 50 de beneficiari, 36 000 MDL per beneficiar;
  • Lot 4. Validarea competențelor profesionale pentru migranții reîntorși – 25 de beneficiari, 9000 MDL per beneficiar;
  • Lot 5. Creșterea calificării angajaților la întreprinderi – 120 de beneficiari, 9 000 MDL per beneficiar;
  • Lot 6. Formarea profesională a angajaților sau persoanelor care intenționează să se angajeze – 30 de beneficiari, 18,000 MDL per beneficiar.

Puteți găsi mai multe detalii pe site-ul programului: https://prim.cca-ngo.org sau la numărul 069823239 – Mihai