15 februarie – Ziua comemorării celor căzuţi în războiul din Afganistan!

15 februarie – este marcată Ziua comemorării celor căzuţi în războiul din Afganistan.

Anul acesta se împlinesc 35 de ani de la retragerea trupelor militare sovietice din Afganistan.
Acest eveniment istoric a fost comemorat de către Primarul municipiului Hîncești, Alexandru Botnari, colectivul Primăriei cît și de conducerea orașului prin depunerea de flori la monumentul lui Ștefan cel Mare și la monumentul eroilor căzuți în războiul din Afganistan.
Mitingul de comemorare a fost deschis prin păstrarea unui minut de reculegere în memoria ostaşilor decedați.
Domnul Alexandru Botnari a adus cuvinte de recunoștință şi mulțumire veteranilor pentru bărbăția şi spiritul de sacrificiu acelor confruntări militare.
🙏Mulțumim tuturor celor care au participat la această ceremonie solemnă și care au contribuit la păstrarea amintirii eroilor noștri. Onoare și recunoștință veșnică celor căzuți pentru libertatea și demnitatea noastră!🙏