×
Meniu

Forumul Primarilor-“Comunitatea Mea”

Astăzi primarul municipiului Hînceşti Alexandru Botnari a participat la Forumul Primarilor, eveniment  organizat de Programul “Comunitatea Mea”, susținută de USAID și IREX. Pilonii discuțiilor au fost: 1.Avansarea procesului de integritate europeană prin sporirea capacității autorităților publice locale. 2.Cooperarea intercomunitară-provocări şi perspective.   Mulțumim tuturor organizatorilor, Programului Comunitatea Mea, pentru tot sprijinul acordat în activitatea autorității […]

Întrevedere cu Ambasadorul Republicii Cehe în Republica Moldova, domnul Stanislav Kázecký

Primarul municipiului Hînceşti Alexandru Botnari a avut o întrevedere cu Ambasadorul Republicii Cehe în Republica Moldova, domnul  Stanislav Kázecký. În cadrul acestei întrevederi , s-a discutat despre activitățile comune implementate în mun.Hînceşti cu suportul Agenției de Dezvoltare Cehă în  cadrul Proiectul „Modernizarea stației de pompare şi epurare a apelor uzate din Hînceşti” Totodată, s-a discutat […]

La mulți ani, domnul Alexandru Botnari!

În această zi remarcabilă, colectivul Primăriei mun. Hîncești aduce cele mai călduroase felicitări și urări de bine Mult stimatului Primar-Alexandru Botnari cu ocazia zilei de naștere.     În această zi specială, vrem să vă mulțumim pentru tot efortul și angajamentul pe care îl investiți în slujba orașului nostru. Vă admirăm curajul de a lua […]

Performanțele Școlii Sportive municipale Hîncești în cadrul Campionatului Republicii Moldova la Judo și Atletism U18/U21, desfășurat în perioada 23-25 februarie 2024

Cu bucurie și mândrie, Primăria Municipiului Hîncești felicită întreaga echipă a Școlii Sportive municipale Hîncești pentru performanțele remarcabile obținute la Campionatul Republicii Moldova la Judo și Atletism U18/U21, desfășurat în perioada 23-25 februarie 2024. Felicitări speciale campionilor: – Cojuhari Alexandrina, medalie de aur la categoria +78 kg și +70 kg – Moraru Alexandru, medalie de […]

Sesiune de identificare a propunerii de proiect pentru participarea în cadrul Programului national Satul European, ediția II, 2024

Stimați Hînceșteni, Primăria municipiului Hîncești, vă invită la Sesiunea de identificare a propunerii de proiect pentru aplicarea la finanțare în cadrul Concursului de identificare, evaluare, selectare și aprobare a proiectelor de dezvoltare locală, în cadrul Programului national Satul European, ediția II, 2024, ce va avea loc la data de 28 februarie 2024, ora 10:00, în […]

16 februarie 2024- Primăria municipiului Hîncești a semnat contractul de finanțare a proiectului „Valorificarea luncii rîului Cogîlnic prin amenajarea zonelor de agrement şi excluderea riscului de inundație”

O zi importantă şi deosebită pentru locuitorii mun.Hînceşti-semnarea contractului de finanțare a proiectului „Valorificarea luncii rîului Cogîlnic prin amenajarea zonelor de agrement şi excluderea riscului de inundație”, în colaborare cu Agenția de Dezvoltarea Centru. În cadrul proiectului vor fi întreprinse lucrări de curățare a rîului Cogîlnic şi amenajarea în lunca rîului, a zonelor de agrement […]

Guvernul Republicii Moldova a introdus un nou Registru Național al Fermierilor din Moldova!

🌾 🚜 Registrul Național al fermierului din Moldova este un registru nou introdus de Guvernul Republicii Moldova și gestionat de Agenția de Intervenție și Plăți în Agricultură. Acest Registru va include informații despre numărul de fermieri în Moldova și activitățile derulate. Datele sunt colectate pentru AIPA doar de operatorii companiei iData (Date Inteligente SRL) care […]

15 februarie – Ziua comemorării celor căzuţi în războiul din Afganistan!

15 februarie – este marcată Ziua comemorării celor căzuţi în războiul din Afganistan. Anul acesta se împlinesc 35 de ani de la retragerea trupelor militare sovietice din Afganistan. Acest eveniment istoric a fost comemorat de către Primarul municipiului Hîncești, Alexandru Botnari, colectivul Primăriei cît și de conducerea orașului prin depunerea de flori la monumentul lui […]